Yeni Instagram Algoritmasında Neler Değişti

Yeni Instagram Algoritmasında Neler Değişti 6

Yeni Instagram Algoritmasında Neler Değişti?

Yeni algoritmik yapıyı kullanarak daha fazla kişiye nasıl ulaşabiliriz? Detaylar yazımda.

Sizlerden gelen sorularla Instagram Algoritması üzerine derlediğim yazımı aşağıda bulabilirsiniz.

Uzun süredir instagram ile ilgili çok fazla soru alıyorum.

Son bir yıldır gelen yenilikler ve algoritmik yapıya bağlı kullanıcıya yansıyan olumsuzluklar kafaları karıştırıyor. Hem DM üzerinden, hem paylaşımlarımın altına hem de mail ile gelen sorulara olabildiğince hızlı yanıt vermeye çalışıyorum. Özür dileyerek bazılarına geri dönüş bile yapamıyorum. Muhtemelen siz de sorularına yanıt veremediğim kişilerden biri olabilirsiniz. Lütfen kusuruma bakmayın. Malum zaman hiçbirimize yetmiyor. Yazıyı geç yayına almamın sebebi ise bloğumda oluşan veri tabanı sorunu. Bu sorun sebebi ile son bir aydır doğru dürüst içerik paylaşamıyorum. 10 yıl boyunca düzenli yazdığım için bu sorunu aşmam kolay değil.

 

Dolayısıyla bu yazı ile toplu halde sorularınıza yanıt verebilmeyi umuyorum.

Yazımda yeni Instagram algoritmasının nasıl çalıştığı, nasıl uyum sağlayacağınız ve şehir efsanesine dönüşen “İşletme hesabı” olumsuzluklarını ve mevcut yapıda daha fazla kişiye ulaşmanız gerekenlerden bahsedeceğim. Hazırsanız başlayalım.

Yeni Instagram algoritması nasıl çalışıyor?

Hatırlarsanız 2016 yılından önce Instagram’ın algoritması oldukça anlaşılırdı. Mesajlar etkileşimden bağımsız olarak kronolojik olarak ekranımıza sıralanırdı.

Mart 2016’dan sonra Instagram, algoritmasında önemli bir değişiklik yaptı. Sistem kronolojik beslemeden uzaklaştı ve daha çok kullanıcı katılımına dayanan bir deneyime doğru güncellendi. Bu güncelleme sebebiyle kullanıcılar tepki gösterdi. Tepkiler karşısında geri adım atılacağı söylendi, ancak durum değişmedi.

 

 

Şu anda kullandığımız mevcut algoritma kullanıcıları daha uzun süre uygulamada tutabilmek için; en çok hangi hesapların beğenildiğini, en çok hangi tür mesajlarla ilgilenildiğini, hangi tür mesajların arkadaşlarınızın ilgisini çektiğini ve yorum yoğunluğunun daha fazla olduğu paylaşımları dikkate alıyor.

 

Yeni Instagram Nasıl Değişti?

Instagram, paylaşımı ilk yayınladığınızda takipçilerinizin küçük bir yüzdesine bunu gösteriyor. Örneğin 1.000 takipçiniz var ise sistem bunu 50 – 100 arasında değişen bir takipçi grubuna gösteriyor. Bu sırada paylaşımınızın ilgi oranını (ne kadar yorum ve beğeni yapılmış, ne kadar vakit harcanmış) ölçüyor.

Paylaşımınızın katılım kalitesini değerlendirirken ise paylaşımınızı benzer zamanlarda ve günlerde paylaştığınız diğer yayınlarla olan etkileşimini karşılaştırıyor. Bu açıdan size sunulan Instagram İstatistik Özelliği’ni doğru okumanız ve buna bağlı olarak paylaşım yapmanız çok önemli.

 

Paylaşımınız normalden fazla ilgi çekiyorsa Instagram buna bir işaret koyuyor ve daha fazla takipçinize gösterim yapmaya devam ediyor. Daha fazla gösterim demek, “Keşfet” bölümünde önerilmeniz de demek. “Keşfet” bölümüne çıkmayı başarırsanız hesabınıza yansıyacak etkiler defalarca katlanıyor.

İlgi artışının sürmesi durumunda ise paylaşımınız hedef kitlenizin yayınlarının en üstünde yer alarak, daha da fazla kişiye ulaşıyor.

Eğer paylaşımınız başlangıçta çok fazla ilgi çekmiyorsa, ekran boyunca aşağılara itilerek, hedef kitlenizin daha da azına gösterilerek ömrünü tamamlıyor.

 

Algoritma üzerinde tüm bu etkiyi yaratan beş önemli faktör var.

Tüm bu ilgi artışını sağlayan beş önemi faktör bunlar;

Takipçilerinizle olan ilişkiniz

Bir kişinin yayınlarına düzenli olarak yorum yaparsanız ve beğenirseniz, Instagram bu kişiyle daha güçlü bir ilişkinizin olduğunu düşünerek yayınlarını görmeye devam etmenizi sağlıyor.

Zamanlama

Algoritma temelde kronolojik olmamasına rağmen, “ilişki” gibi nedenlerden dolayı size en yeni ve alakalı paylaşımlar göstermek için bir ön sıralama yapıyor. Bunun için “istatistikler” üzerinden size fikir de veriyor. Bu fikirleri uygulamak algoritmik yapıyı test etmek için fırsat sunuyor.

Beğeniler ve yorumlar

Instagram, algoritmanın tam olarak anlaşılarak bir popülerlik yarışması haline gelmesini istemese de, size ne göstereceğine karar verirken bir paylaşımın kaç beğenisi ve yorumu olduğunu mutlaka dikkate alıyor.

DM Doğrudan iletiler – mesajlar

Arkadaşınıza DM üzerinden gönderiler iletiyorsanız, algoritmaya göre bu durum iletilerden gerçekten hoşlandığınız anlamına geliyor. Bu yüzden Instagram size gelecekte DM üzerinden paylaştıklarınızın benzerlerini göstermek konusunda sıralamalar yapıyor.

Profil aramaları

Birinin profilini ararsanız, Instagram bu kişinin yayınlarını görmek istediğine kanaat getiriyor. Keşfet bölümünde “Senin İçin” kısmını dikkatli incelerseniz bu faktörün etkilerini gözlemleyebilirsiniz.

 

Bua faktörler bir önceki algoritmik yapıya göre daha sadeleşmiş durumda. Şu anda yapay zeka tabanlı işleyen bir algortimik yapı kullanılıyor. Algoritma bu beş faktörü göz önüne alarak hoşunuza gideceğini düşündüğü akışı sıralıyor. Dolayısıyla her zamankinden daha fazla etkileşime, beğeniye ve reklam vermeye zorunlu kalıyoruz.

 

Instagram son geliştirici konferansında arayüzü dahil pek çok değişikliğe gideceğini açıkladı. Bu yazımda olmasa bile gelecekte kullanacağımız instagram’a dair ayrıca bir yazı yazacağım. Yeni instagram’da beğeniler kullanıcılar tarafından sayı olarak görülmeyecek ancak bu algortmanın değişeceği ve alınacak beğenilerin etkisini kaybolacağı anlamına gelmiyor.

 

Yeni Instagram algoritmasında neler değişti?

Yeni Instagram algoritması, kullanıcıların yayınlarına göz atarken gördükleri yayınların sırasını belirliyor. Instagram gönderileri gizlemeyeceğine de söz veriyor, sadece akışınıza anlık yansıtmıyor. Instagram’a göre, ekranı kaydırmaya devam etmek için baş parmağınız varsa, takip ettiğiniz herkes tarafından gönderilen her şeyi görebilirsiniz. Yeter ki buna yeterli zamanınız olsun.

 

Instagram’da Hashtag Kullanımı Üzerine

Bir hashtag’in amacı, sizin mutlak takip edilmenizi sağlamak değildir, tıpkı bir kütüphane gibidir. Paylaşımlarınızı uzmanlık alanlarınızla ilgilenen kişiler için erişilebilir kılmaktır. Hashtag’in kötüye kullanımı, markanızın çaresiz görünmesini sağlamak için harika bir yoldur. Bunu denemek istiyorsanız ne kadar hashtag bulursanız paylaşımınızın altına sıralayın.

Geçen yıl kullanıcılar Instagram’da çok fazla hashtag kullandıkları veya çok sık paylaşım yaptıkları için adeta cezalandırıldılar. Paylaşımlara uygun kullanılmayan hashtagler üzerinden erişimler düşürüldü. Artık sistem kullandığınız hashtag’leri bile denetliyor. Bu sebeple bu hashtag’leri salt erişimi yüksek diye kullanmayın. Uygun olanlarını seçin ve hashtag takibi yapmayı unutmayın.

Benim akışım şu anda 3-4 adet takip ettiğim kişinin paylaşımı, 1 sponsorlu içerik, 1 takip ettiğim hashtag bağlantılı paylaşım şeklinde ilerliyor. Dolayısıyla doğru kullanılan hashtag’ler hala değerli konumda. Bildiğiniz gibi instagram her paylaşım için 30 hashtag kullanmanıza izin veriyor. Insatgram hesabınızı geliştirmek istiyorsanız mutlaka bir hashtag stratejiniz olmalı

 

Instagram İşletme Hesapları Üzerine

Kullanıcılar özellikle son bir yıldır Instagram işletme hesaplarının artılarını ve eksilerini tartışıyorlar. İşletme hesabından çıktım, sabrettim ve erişimim arttı diyen kullanıcıların sayısı azımsanacak gibi değil. Öte yandan Instagram, bir hesap türünü diğerine göre önceliklendirmiyor. Bunu yapmadığını defalarca açıkladı ancak bu durum kullanıcılar arasında adeta bir şehir efsanesine dönüştü. Instagram bir paylaşıma reklam verdiğinizde elbette mevcut bir bütçenizin olduğuna dair hesabınıza işaret koyuyor. Daha da fazlasını harcamanız konusunda size yönlendirip – motive etmeye çalışıyor.

Bireysel kullanıcılar işletme hesabından çıkarak klasik kullanıma geçebilir. Bir markanın hesabını yönetenlerin ise böyle bir lüksü yok. İşletme hesabına geçtiğinizde erişimleri ve etkileşimlerin katkısını anlık olarak ölçebiliyor – müdahale edebiliyorsunuz.

 

Instagram Yer Etiketi Kullanımı Üzerine

Instagram yer etiketi kullanımı hala işlevsel ve çok katkı sağlayan bir özellik. Belirli bölgelerde hedef kitlenize ulaşmayı amaç ediniyorsanız “yer etiketi” kullanımını ihmal etmemelisiniz. Bu özellik hiçbir algoritmadan etkilenmeden kullanılabilirliğini sürdürüyor. Instagram Yer etiketi hakkında daha da fazlasını öğrenmek isterseniz aşağıdaki yazımı okumanızı öneririm.

 

 

Instagram İstatistik Özelliği Kullanımı Üzerine

Algoritma ilk kontrollerinde son gönderileri tercih ettiğinden, markaların izleyicileri çevrimiçi konumda olduğuna dikkat etmesi gerekir. Şimdi konuyu biraz daha açalım…

Instagram istatistik özelliği, çok basit ve anlaşılabilir bir şekilde hesabınız ve erişimleriniz hakkında pek çok detay bilgiyi veriyor. Üstelik mevcut algortima bu verilere bağlı olarak paylaşım yaptığınızda nasıl bir etki alacağınızı da ortalama olarak sunuyor. Kullanıcılarınızın hangi gün ve saatlerde daha aktif olduğunu anlık olarak kontrol ederek buna bağlı paylaşım planı geliştirebilir, performansınızı daha iyi ölçebilirsiniz. Üşenmeyin ve sunulan bu veriler ışığında paylaşımlarınızı yapın. Bu özellik ile hangi verileri görür ve analiz yaparım diyorsanız sorunuzun yanıtı aşağıdaki yazımda.

 

 

Instagram Hikayeler Özelliği Kullanımı Üzerine

Instagram Hikayelere olan ilgi zaman içerisinde düştü. Görüntüleme ve verilen bağlantılara tıklanma sayıları da ona bağlı olarak azaldı. Haklısınız ama bu durum hevesinizi kırmasın. En nihayetinde bu özellik ile kullanıcıların ekranında kendinize sabit bir yer buluyorsunuz. Aynı zamanda “Öne Çıkanlar” ek özelliği ile paylaşımlarınızı 24 saatten fazla gösterebilme şansına da sahip oluyorsunuz. Bu sebeple “beklenti içerisine girmeden” düzenli olarak buradan paylaşım yapmaya devam edin. Bu özelliği kullanmayı bırakan her hesap rekabet açısından da gerinizde kalacak ve siz yerinizi korumaya devam edeceksiniz. Bir platform hangi özelliği sunuyorsa sonuna dek onu kullanın, verim alamıyorum deyip bırakmayın. Sabrederseniz ve düzenli kullanırsanız illaki çabalarınızın karşılığını alırsınız.

Bu kadar tavsiye yetmediyse aşağıda devam var.

 

Instagram Videoları ve IGTV Üzerine

Yıllardır video video video deyip duruyoruz ama biz profesyoneller bile böylesi etkili olmasına bazen şaşırıyoruz. Instagram’daki video tüketimi, bir önceki yıla göre yüzde 80 oranında arttı.

Instagram’a göre, hedef kitleniz videoya öncelik vermedikçe, algoritma videoya öncelik vermez. Video izlemek için hiç duraklamayan biri, ana akış veya keşfet beslemelerinde daha azını görecektir. Öte yandan yeni algoritma, kullanıcıların izlemesi için daha fazla video bulmaya çalışıyor ve siz video yayınına devam ettikçe bunları “Keşfet” bölümüne taşıyor.

Video yayınına düzenli olarak devam etmeniz (ister Canlı, ister Bir Hikaye, ister ise IGTV), takipçilerinizin her yayınınıza harcadığı süreyi artıracak, bu da katılım ve erişiminizi katlayacaktır. Sakın bu konuda tereddüt etmeyin.

IGTV ile ilgili ayrıca bir detaylı yazı yazacağım, başlamak için geç kalmış sayılmazsınız. Hemen denemeye başlayın.

 

Tüm bu önerilerim yeterli gelmedi mi?

Öyleyse devam edelim.

 

Yeni Instagram Algortiması 2019 Önerileri

 • Kullanıcılarınıza instagram bildirimlerini açtırmaya teşvik edin. Bildirimleri açık olan kişilerin yalnızca gönderilerinizle etkileşim kurma olasılıkları daha yüksek olmaz, genel olarak daha fazla içeriğinizi de görme şansına sahip olurlar.
 • Etkileşiminizi hızlandırmanın ve algoritmadan katkı sağlamanın diğer bir yolu Instagram yarışmaları ve çekilişlerinde gizli.
 • Çekiliş yapmaya devam edin ama her çekilişten verisel bir karşılık alın. Etkileşimi yükseltmek için paylaşımların altına arkadaş etiketletmek geçer akçedir. Ancak bunu kullanıcının yanıtlaması gereken bir soru eşliğinde yaparsanız takipçileriniz hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.
 • Tekrar paylaşım isteyen çekilişlerin ise hem biraz trendi hem de itibarı düştü. Kapsayıcı ve kalıcı etkisi olmadığı için daha yaratıcı içeriklerle kullanıcılarınızın karşısına çıkın.
 • Instagram, tekrar tekrar içeriğinizin yayın sıralamasını yükseltmenin tek yolunun eşsiz ve harika içerik üretmele ilgili olduğunu açıkladı.
 • Kampanya – canlı yayın – duyuru… konu her ne ise takipçilerinizi öncesinde uyarın. Paylaşımınız konusunda tetikte ve yakın takipte olmalarını sağlayın.
 • Takipçileriniz rutin paylaşımlardan bıktı, tıpkı sizin gibi. Onlara video destekli yenilikler sunun.
 • Sizin gibi takipçilerinizin de zamanı yok. Lafı dolandırmayın, ek bilgileri paylaşımınızdaki ana mesajınızın altına sıralayın.
 • Hızlı olun, mesajlara ve yorumlara mümkün olduğunca hızlı yanıt verin.
 • Takipçilerinizin içeriğiyle ilgilenmek için zaman ayırın. Onları umursadığınızı kanıtlayın.
 • Paylaşımlarınıza katılım ne kadar fazlaysa, hesabınızın alaka düzeyi de o kadar artar.
 • Her gönderiniz Instagram takipçilerinizle sohbet etmek için yeni bir fırsattır. Kurgunuzu buna göre yapın.