Alan Adı Sahibi Nasıl Bulunur?

Alan Adı Sahibi Nasıl Bulunur? 6

Firmanız veya blogunuz için en önemli bileşenlerden bir tanesi alan adıdır. Çok beğendiğiniz bir alan adı, daha önceden kayıt edilmiş olabilir. Bu alan adının sahibini bularak iletişime geçmek isteyebilirsiniz. Bu çabalarınızın sonunda beğendiğiniz alan adına ücretli veya ücretsiz olarak sahip olabilirsiniz. Peki, alan adı sahibi nasıl bulunur? Bu sorunun cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Öncelikle whois.natro.com üzerinden kayıt edilmiş alan adını sorgulayabilirsiniz. Alan adını sorguladığınızda aşağıdaki görselde görünen şekilde bir görüntü elde edebilirsiniz.

Unutmayın; alan adı sahip bilgileri ile en güncel ve doğru bilgiyi ana register firmanın whois server adresi verecektir. Natro üzerinden kayıt edilen alan adlarını buradan detaylı olarak sorgulayabilirsiniz.

Alan Adı Sahibi Nasıl Bulunur? 7

Kahverengi ile işaretlenen alan üzerinden alan adının mevcut durumunu görüntüleyebilirsiniz. Alan adı aktif mi? Silinme periyodun da mı? Transfer koruması var mı? gibi sorularınıza bu alandan cevap alabilirsiniz.

Mavi ile işaretlenen alan üzerinden, alan adının kayıt edildiği kayıt operatörünü görüntüleyebilirsiniz. Ana register firmanın iletişim bilgilerini görüntüleyebileceğiniz bu alanda, alan adı sahibinin alan adını hangi firmadan aldığını tespit edebilirsiniz.

Turuncu ile işaretlenen alan üzerinden alan adının hangi isim sunucularına (nameserver) yönlendirildiğini görüntüleyebilirsiniz.

Yeşil ile işaretlenen alan üzerinden alan adı sahibinin bilgilerini görüntüleyebilirsiniz. En çok işinize yarayacak olan bölüm “Domain Sahibi Hakkında” bölümüdür. Bu bölümde alan adı sahibinin ad soyad, organizasyon, telefon numarası, adres ve mail adresi gibi bilgilerini görüntüleyebilirsiniz. Telefon veya e-posta üzerinden kolaylıkla kendisi ile iletişime geçebilirsiniz. Ancak; bu bölüm whois gizleme satın alınmış alan adları için gözükmemektedir. Alan adı sahibi whois sorgulamalarında bilgilerinin görüntülemesini istememiş olabilir. Bu durumda alan adı sahibi tespit etmek kendi istemediği sürece mümkün olmayacaktır.

K

Yayınlayacağınız web sitesi için büyük önem taşıyan alan adınıza ulaşmak bazen kolay olmayabilir. Bu yazımızda aktardığımız bilgiler ile alan adı sahibini tespit edebilir, hayalinizi kurduğunuz firma/blog için en doğru isme sahip olabilirsiniz.