Breadcrumb Nedir? Nasıl Kullanılır?

Breadcrumb Nedir? Nasıl Kullanılır? 6

Günümüzde hemen hemen her işlem internet siteleri aracılığıyla yapılabilmektedir. Bu da haliyle birtakım karışıklıklara yol açmaktadır. Özellikle bilgi ve alışveriş kategorili sitelerde karışıklığa daha çok rastlanmaktadır. Birbirinden farklı çok fazla kategorinin bulunduğu internet sayfalarında breadcrumb kullanmak önemlidir. Breadcrumb kullanarak internet sayfanızdaki karışıklığı en aza indirgeyebilir ve kullanıcı için rahat bir ortam hazırlayabilirsiniz.

Breadcrumb Nedir?

Türkçesi ekmek kırıntısı anlamına gelen breadcrumb, bir internet sayfasında gidilen yolu izlemenizi sağlayan bir sistemdir. Günümüzde özellikle alışveriş sayfalarında mutlaka kullanılır. Hele ki internet üzerinden alışveriş yapmanızı sağlayan web sayfalarında hemen hemen her ürün bulunduğu göz önüne alınırsa bu olmazsa olmaz bir özelliktir. İsmini Hansel ve Gretel masalından almıştır. Genellikle sayfanın üst kısmında küçük bir bölme şeklinde yer alır. Örnek verecek olursak bir alışveriş sitesinde “Ana Sayfa > Kadın Giyim > Ayakkabı” şeklinde gördüğünüz kısım bir breadcrumb’dır.

Breadcrumb’ın Faydaları Nelerdir?

Breadcrumb kullanmak hem kullanıcı açısından kolaylık sağlar hem de arama motorlarında internet sayfanızın daha verimli bir şekilde kategorize edilmesine olanak tanır. Kullanıcının internet sayfası üzerindeki izlediği yolu görmesini sağlar. Özellikle kullanıcılar için hızlı ve verimli bir internet kullanımı sağlamanın oldukça önemli olduğu göz önünde bulundurulursa, breadcrumb kullanmak oldukça faydalı olacaktır. Breadcrumb kullanımı ile internet sayfanızı ziyaret eden bir kullanıcı, rahatlıkla site içerisinde gezinebilir ve kategoriler arası geçişi kolayca gerçekleştirebilir.

Arama motoru sonuçlarında internet sitenizin URL’sinin yanında, eğer varsa kategori de yer almaktadır. Bu da genel anlamda verimlilik sağlar. Breadcrumb kullanmanın SEO sonuçlarına etkisi hakkında henüz kesin bir karara varılmasa da, faydalı olduğu yönündeki yorumlar yüksektir. Ayrıca örnek verecek olursak Google arama motorunda alışveriş sekmesi bulunduğundan, eğer alışveriş odaklı bir internet siteniz varsa breadcrumb kullanmak bu noktada faydalı olacaktır.

Nasıl Kullanılır?

Breadcrumb kullanımı esasında oldukça basittir fakat dikkat edilmesi gereken husus vardır. Öncelikle breadcrumb kullanırken temel amacınız internet sayfanızın verimlilik maksimizasyonunu yapmak olmalıdır. Yalnızca arama motorlarında daha verimli bir şekilde sonuç elde etmek üzere kullanırsanız, bu sizin zararınıza olacaktır. Eğer breadcrumb kullanacaksanız bunu bütün siteyi kapsayacak şekilde hazırlamanız gerekmektedir. Yalnızca belirli başlıklarda uygulanan breadcrumb, verimsizliğe yol açacaktır. Bu noktada temel olarak dikkat edilmesi gereken konu, kullanıcıya rahat bir şekilde site içerisinde gezinme imkânı tanımak olmalıdır. Genel kanı, soldan sağa doğru ilerleyen bir yolun görsel anlamda daha işlevsel olduğu yönündedir, bu şekilde kullanmak faydalı olacaktır.

Breadcrumb konusunda meşakkatli bir süreç gerektiren bir titizlik söz konusu olmasa da sade ve özenli bir şekilde hazırlamak oldukça önemlidir. Eğer kullanıcı memnuniyetini önemseyen bir kişiyseniz bu konuda en baştan özenli bir çalışma yapmanız yeterli olacaktır. İnternet sayfanıza ekleyeceğiniz bu küçük özellik, günlük kullanıcılar açısından oldukça faydalı bir yere sahiptir ve kullanılmasını tavsiye etmekteyiz.