CDN Nedir? Neden Önemlidir?

CDN Nedir? Neden Önemlidir? 6

İnternet siteleri, günümüzde oldukça önemli bir yere sahiptir. Ticaret, bilişim, pazarlama, hobi gibi birbirinden farklı oldukça geniş bir yelpazede, her zaman için web sayfalarına ihtiyaç vardır. Bir web sayfasının verimli çalışması için ise birkaç gerekli husus bulunmaktadır. Bunlardan birisi de bu yazıda anlatacağımız CDN konusudur. İnternet sayfalarının verimliliği ve performansı için hız oldukça önemlidir. Günümüzde kullanıcılar için hızlı bağlantı her şey demektir.

Özellikle dünyanın çeşitli yerlerinden kullanıcılara sahip bir internet siteniz varsa, CDN oldukça önemli, hatta zorunlu hale gelmektedir. Peki nedir bu CDN? İngilizce Content Delivery Network’ün kısaltmasıdır. Türkçeye “içerik dağıtım ağı” olarak çevrilebilir fakat bu terim, pek fazla kullanılmaz. Bir internet sitesine ait sabit içeriklerin kullanıcıya en yakın sunucuya kopyalanması yoluyla daha hızlı bağlantı kurulmasına yarayan bir sistemdir. Bir CDN firması kullanmak yalnızca siteniz için faydalı olması için değil, günümüzde neredeyse zorunlu hale gelmiş bir olgudur. CDN kullanmak, sitenize olan erişim hızını büyük ölçüde etkileyen bir faktördür.

CDN hizmeti kullanmaya başladığınızda, internet sitenizin sabit içerikleri CDN sunucularına kopyalanır. Bir kişi sizin internet sayfanıza bağlanmaya çalıştığında, en yakın CDN sunucusu bulunur ve oradan bağlantı kurulur. Bu sayede daha hızlı bağlantı elde edilmiş olur. Daha önce de belirttiğimiz gibi, özellikle dünyanın çeşitli yerlerinden misafir kabul eden bir siteniz varsa bu oldukça elzem bir konudur. Zira özellikle bazı ülkeler arasında bağlantı oldukça zayıftır.

CDN yalnızca hız için değil, güvenlik için de önemlidir. İnternet sitenize karşı yapılacak olası bir saldırıda eğer CDN kullanıyorsanız; saldırılar sizin ana sunucunuza değil, CDN sunucusuna gerçekleştirilecektir. Bu nedenle CDN hizmeti sağlayan bütün firmaların güvenlik sistemleri kuvvetlidir. Güvenlik konusunu önemseyen kişiler için ek güvenlik tercihleri de mevcuttur. CDN kullanmak aynı zamanda internet sayfanızın trafik yükünü azaltır. Ana sunucuya çok fazla yüklenilmemiş olur ve kullanıcı yükü paylaştırılır. Bu da aynı zamanda sunucu giderlerinizin düşürülmesini sağlayacaktır.

CDN hizmeti sunan dünyaca ünlü birtakım şirketler vardır. Bunlardan bazılarını sıralayacak olursak şöyledir:

  • Akamai: Dünyanın en çok tercih edilen ve en büyük CDN şirketlerinden biridir ve şirketin ağı oldukça geniştir. Dünya çapında yüz binlerce sunucusu bulunmaktadır.
  • BitGravity: HD videoların daha hızlı yüklenmesi ve bir seçenek olarak sunulmasında oldukça başarılı bir şirkettir.
  • CacheFly: 30 günlük ücretsiz deneme süresi bulunan bu şirket de yine oldukça başarılı bir CDN sağlayıcı şirkettir. Gerçek zamanlı web sayfası trafiği raporlama hizmeti bulunmaktadır. Hizmet kalitesi bakımından ön plana çıkan bir firmadır.
  • Broadpeak: Bu firma da yine video içeriklerin hızlı yüklenmesi konusunda uzmanlaşmış bir şirkettir. Alanında lider şirketlerden biridir. Oldukça güçlü bir altyapı sistemi vardır ve misafir sayısı yüksek web sayfaları için rahatlıkla kullanılabilir.