Google Gibi Getir Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Gibi Getir Nedir? Nasıl Kullanılır? 6

Son yıllarda ortaya çıkan ve hayatımızın merkezine oturmuş olan internet, farklı kullanım kolaylıkları ile her daim karşımıza yeni özellikler ve uzantılar ile çıkmaktadır. Google gibi getir de bu özellikler denizinde küçücük bir parçadır. Bilindiği üzere Google sekmenizin üzerinde Google Webmaster Tools adlı bir eklenti vardır. Bu ingilizce söz öbeğinin anlamı Türkçemize Site Yöneticisi Araçları olarak geçmiştir. Google gibi getir de bu site yöneticisi aracının içerisinde bulunan bir özelliktir. Bu bölümde tüm bilgiler sizlerin sitenizin sağlığı için depolanmaktadır. Google tarafından daimi olarak gözlenir ve raporlanır. Bir sorun yaşadığınızda Google sizleri uyarır ve sizin sitenize özel kendi depoladığı bilgiler ışığında sizleri uyarır ve bilgilendirmeler yapar. Site yöneticisine tıkladıktan sonra kendi adresinize tıklamanız yeterlidir. Tarama başlığı altında Google gibi getir seçeneğini rahatça görebilirsiniz.

Google Gibi Getir Ne İşe Yarar?

İnternetin bize sunduğu imkanlar sınırsızdır. Ancak ne için kullanılacağını bildiğimiz zaman belli özellikler anlam kazanmaktadır. Google Gibi Getir ise site indeksi içerisinde görünmeyen belli sorunları sizlere kodsal olarak çok daha hızlı sunan bir sistemdir. Bu durum ise sizlerin işini bir hayli kolaylaştıracak ve sağlıklı bir yol izlemenizi sağlayacaktır. Kullanımı tahmin edildiği üzere oldukça basittir. Kolayca işlerinizi halledebileceğiniz Google eklentilerinden yalnızca bir tanesidir. Bu serviste sitenizin ana adresi yer almaktadır. Adresin hemen yanında ise aradaki ufak boşluğu getir komutunu vermeniz gerekmektedir. Farklı bir safa açacak iseniz ‘’/’’ işaretinden sonra görmekte olduğunuz alana uygulamalısınız. Getir komutunu verilen bilgilere göre verdiğiniz takdirde Googlebot manuel bir şekilde kolayca sitenizi ziyaret eder. Ardından sitenizin tamamını saniyeler içinde kopyalar. Bu işlemin ardından ise kendi sunucunuza taşır. Bu aşamalardan sonra sizlerin tercihi önemli olmaktadır. İsteseniz Googlebot gözünden inceleme imkanınız var. İsterseniz de Google spider kullanarak sitenizin index raporuna hızlıca bakabilirsiniz.

Sayfa Hatası Olursa Hangi Yolları İzlemeliyim?

Öncelikle sayfa hatasının son derece normal bir durum olduğunu anlatarak devam etmeliyiz. Hepsinin kolay çözümleri vardır ve endişelenecek bir durum bulunmamaktadır. İlk olarak böyle bir durumla karşılaşırsanız sabırlı olmanız gerekmektedir. En iyi adım bir gün bekledikten sonra tekrar denemektir. Robot.txt engellemesi ile karşılaşmanız da muhtemel bir durumdur. Bu durumda bot engellediği için sayfanıza ulaşamıyorsunuz demektir. Ne yazık ki bunun bir çözümü bulunmamaktadır. Diğer bir hata .htaccess engellemesidir. Bu durumda spider engellenmiş demektir. Farklı bir yl denemelisiniz. Yanlış bağlantı sorunu ile karşılaşmanız muhtemeldir. Göndermiş olduğunuz adresi kontrol etmelisiniz. Buna rağmen aynı hata ile karşılaşıyorsanız yukarıdaki seçeneklerden birini değerlendirmeniz gerekiyor demektir. Son olarak hak bitmişliği de sık yaşanan sıkıntılardan biridir. Günlük yalnızca 10 sayfa izniniz vardır. Aylık ise 400 hakkınız bulunur. Bunu aştıysanız bir sonraki ayı beklemekten başka seçeneğiniz yoktur. Haklarınız yenilenince kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.