Startup Nedir? Hangi Şirketlere Startup Diyebiliriz?

Startup Nedir? Hangi Şirketlere Startup Diyebiliriz? 6

Son yıllarda meydana gelen irili ufaklı birçok şirket üzerinden yapılan sayısız çalışmalar yeni nesil gençlere de yeni çalışma alanları oluşturmaya başlamıştır. Birçok yeni mezun hayal ettiği işlerde çok düşük maaşlar karşılığında çalışmaktadır. Gelişen dünyada bilindiği üzere yazılımlar ve yeni projeler oldukça hızlı bir şekilde ciddi kitlelere yayılmakta ve hak ettiği değeri kısa süre içerisinde bulabilmektedir. Android ve apple store üzerinde birçok proje kısa süre içerisinde milyonlara ulaşmaktadır. Birçok genç beyin bu nedenle büyük kurumsal şirketlerde çalışmak yerine kendilerine yeni kazanç yolları aramaktadır. Bu noktada Türkçeye girişim olarak çevrilen startup projeleri oldukça önemli bir yer alarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kelimenin anlamını bir şeyi harekete geçirmek için yapılan başlangıç aşaması ve süreç olarak da tanımlayabiliriz. En genel haliyle yukarıda da bahsettiğimiz gibi yeni girişim denilmektedir.

Startup Nedir?

Startup sanılanın aksine kurulan bir şirketin yaşına bağlı değildir. Her yeni şirket bünyesinde kurulan proje startup olacak diye bir kaide yoktur. Startup demek bir fikir ile başlayan bir süreçtir. Garantisi yoktur, süreç genel hatları ile bellidir ancak sonuca dair kesin bir bilgi ve kaynak olmayabilir. Ülkemizde de sayısız startup projesi bulunmaktadır. Bu projelerde süreç ve hedef belirlenir. Ardından da gerekli sponsor arayışı başlar. Eğer fikriniz yeteri kadar sağlam ve öngörülebilirse kaynakları sizden kat kat daha fazla olan şirketler tarafından satın alınabilir ve iyileştirebilir. Hepimizin en yakından bildiği proje Falaaddin adlı fal uygulamasıdır. Mobil cihazlardan kullanılabilen bu uygulama Türkiye’de bir genç tarafından üretilmiş ve büyük bir yurtdışı şirketi tarafından satın alınmıştır. Aynı zamanda hepimizin aşina olduğu Onedio adlı internet sayfası da startup projelerinden biridir. Peki hangi projeler startup olarak adlandırabilir? Bu sorunun cevabını da sizler için inceledik.

Hangi Şirketler Startup Olabilir?

Sorulması gereken ilk soru her girişim yeni bir girişim midir? olmalıdır. Günümüzde ne yazık ki birçok genç yeteri kadar emek vermeden unvan alma konusunda hevesli olmaktadır. Şirketi kurduğunuz anda kendinize Ceo dememelisiniz. Sizler birer girişimci olabilirsiniz ve bir şirketin Ceo’su olmak uzun yıllar süren uğraşları gerektirmektedir. Günümüzde dünya piyasasının ciddi bir kısmına hükmeden şirketlerin birçoğu sayısız zorluktan ve yenilgiden geçerek şu anda karşımızda durmaktadır. Bu nedenle sizler öncelikle çok çalışkan olmalı ve kendi ürettiğiniz fikir konusunda yorulmadan büyük bir azimle devam etmelisiniz. Aynı zamanda startup bir şirkete sahip olmak için genç olma koşulu yoktur. Kaç yaşında olursanız olun, yeni ürettiğiniz fikirlerin tamamı sizlerin startup bir şirkete sahip olmanız için yeterlidir. Yıllık cironuz 20 milyon türk lirasını aştığı ve 100’den fazla çalışana sahip olduğunuz noktada artık sizlerin şirketi bir startup şirket olmaktan çıkmaktadır. Bu rakamlar imkansız gibi görülse de gerçekten akıl almaz derecede kısa süren zaman içerisinde emeğinin karşılığını alan yüzlerce şirket bulunmaktadır.