URL Nedir? URL Alma ve En Popüler Kısaltma Siteleri Nelerdir?

URL Nedir? URL Alma ve En Popüler Kısaltma Siteleri Nelerdir? 6

Günümüzde internet, herkesin rahatça içerik yükleyebileceği ve özgürce internet sayfası açabileceği bir platformdur. Dünya üzerindeki insan nüfusu göz önüne alınırsa, internet üzerindeki web sayfalarında yaşanacak karmaşıklık daha da net bir şekilde ortaya çıkabilir. URL Nedir? Nasıl ki herkesin bir adı soyadı ve kimlik numarası varsa, internet sayfalarında bir URL’si vardır. Bu URL sayesinde hangi siteye gideceğimizi ve hangi sitede hangi yolu izleyeceğimizi anlayabiliriz. Dolayısıyla bu da her web sayfasını eşsiz kılar ve karışıklığa neden olmadan rahat bir şekilde internet sayfaları arasında gezinebilmemize olanak tanır. Bu sayede gidilecek web sayfasının net bir şekilde ismi bilir. Popüler bir örnek verecek olursak Facebook adlı kuruluşun URL’si https://www.facebook.com şeklindedir. URL Nedir sorusuna cevap bulduysak url öğeleri nelerdir sorusuna geçebiliriz.

URL Öğeleri Nelerdir?

Yukarıda belirttiğimiz URL örneğinde gördüğünüz gibi noktalama işaretleri ile ayrılan, birbirinden farklı bölümler vardır. Bu kısımların her birinin farklı bir anlamı vardır. Bunları yakından inceleyelim.

  • Web sitesinin tam olarak hangi cins solduğunu belirten protokoller (http veya https)
  • İnternet sayfasının satın almış olduğu alan adı (facebook.com)
  • İnternet sayfası içerisinde gidilecek olan adres yolu (facebook.com/ sonrasında daha açık renkte yazan kısım, bu kısım bize internet sayfası içerisinde tam olarak hangi lokasyona gideceğimizi anlatır)

Bu kısımların hepsi doğru girildiğinde tam olarak gitmek istediğimiz internet sayfasına ulaşmış oluruz. İnternet sayfası içerisinde de hangi bölüme ulaşacağımızı rahatlıkla anlayabiliriz. Bu özellik, internet sayfasının eşsiz olmasını sağlar ve ortaya herhangi bir karışıklık çıkmasını veya hatalı harf girilme olasılığını azaltır. Çünkü URL uzadıkça, yapacağınız tek bir harf hatası, 404 error kodunu almanıza sebep olur, yani “böyle bir sayfa yoktur” uyarısını alırsınız.

URL Alma ve Kısaltma Nasıl Yapılır?

URL almak, hosting ile alakalıdır ve almak istediğiniz adın, daha önce alınmamış olması gerekmektedir. Bu noktada internet sitenizin adını satın alacağınız hosting şirketi ile görüşme yapmanız gerekmektedir. Daha basit bir yöntem olarak almak istediğiniz URL adını internet sağlayıcınıza yazarak deneme yapabilirsiniz. Örneğin www.abc.com URL adresinde bir site açmak istiyorsanız, tarayıcınızın URL kısmına bu site adresini yazarak siteye ulaşmaya çalışmanız yeterli olacaktır. Eğer böyle bir internet sitesi yoksa, siz bu URL’yi alabilirsiniz.

URL alındıktan sonra işimiz bitmemektedir. Günümüzde bir internet sitesi için en önemli faktörlerden biri de sosyal medyada paylaşılabilir olmasıdır. Sosyal medyada sizin internet sitenizi paylaşacak birisi kendi yorumunu da bu paylaşıma ekleyeceği için, URL’nizin çok uzun olması sizin dezavantajınıza olacaktır. Basit bir örnek verecek olursak, Twitter üzerinden yapılan paylaşımlarda karakter sınırlaması vardır. Bu sınırlama da az önce bahsettiğimiz gibi URL adınızın uzun olmasını sizin aleyhinize yapacak bir durumdur. Bu nedenle son olarak URL kısaltmak için kullanılan ücretsiz bazı siteleri sıralayalım.

  • Tiny.cc
  • Is.gd
  • Bit.ly
  • Moourl.com
  • Yep.it
  • Tinyurl.com