Vpn Nedir? Nasıl Çalışır? En İyi Vpn Programları Nelerdir?

Vpn Nedir? Nasıl Çalışır? En İyi Vpn Programları Nelerdir? 6

Bilindiği üzere ülkemizde sık sık internete yönelik erişim engelleri yaşanmaktadır. Bu durumda insanları Vpn kullanmaya yöneltmektedir. Vpn ingilizce bir kısaltmadır ve sanal özel ağ anlamına gelen virtual private network kelime öbeğinin baş harflerinden oluşmaktadır. En genel haliyle hayatımıza yeni giren bu kavram sizleri olmadığınız bir bölgenin ağına uzaktan bağlama anlamına gelmektedir.

Vpn Nasıl Çalışır?

Basit bir çalışma yöntemi vardır. Sizlerin bulunduğu bölgeden, başka bir bölgenin ağına doğrudan bir tünel açar. Bu tünel içerisinden iletilen bilgiler gizlilik kapsamına dahildir ve dışarıdan takip edilemediği gibi aynı zamanda da görülemez. Güvenlik uzmanlarının yorumlarına bakacak olursak şifreli bir veri akışı olduğu söylenmektedir. Burada da kolayca anlaşılacağı gibi güvenli bir sistemdir. Kullandığınız cihaza, bilgisayar ya da telefon, özel bir ağ sürücüsü kurar. Bu ağdan yola çıkarak sizlere özel bir IP adresi sağlar. Bu IP adresi sayesinde bulunmadığınız bir yerin ağına kolayca sahip olabilir ve ülke sınırları içerisinde yasak olan tüm sitelere kolayca erişim sağlayabilirsiniz.

Vpn yalnızca yukarıda bahsettiğimiz kullanım alanı ile sınırlandırılmamıştır. Vpn teknolojisinin işe yaradığı diğer alan ise kamuya açık ağlarda ortaya çıkar. Kamuya açık alanlarda sizlere sunula internetten yararlanmak çoğu zaman güvensizdir. Belli saldırılar altında kalabilir ve özel bilgilerinizin istemediğiniz kişilerin eline geçmesine olanak sağlamış olabilirsiniz. Bu nedenle bu alanlarda kullanılan Vpn hizmeti sizlere tam güvenlik sağlar ve bilgilerinize erişimi engeller.

Diğer bir Vpn türü ise özellikle oyuncuların tercih ettiği bir yöntemdir. Çok oyunculu online oyunlarda Vpn kullanan kişiler oldukça memnun kaldıklarını ve yanlış yönlendirme, bilinen adıyla routing, oranlarında ciddi bir düşüş olduğunu bildirmektedirler. Aynı zamanda yükselen sunucu cevap sürelerinde de ciddi bir düşüş bulunmaktadır.

Kullanımı oldukça basittir. Bir hizmet almanız ve ardından kullanacağınız cihazınıza bu yazılımı kurmanız gerekmektedir. Kullanıcıların en çok merak ettiği konulardan biri de Vpn sayesinde görünmez olunup olunmayacağıdır. Bu sorunun cevabı ne yazık ki hayırdır. Sizleri görünmez yapmaz ancak çok daha güvenli işlemler yapmanızı sağlar.

Vpn Nedir? Nasıl Çalışır? En İyi Vpn Programları Nelerdir? 7

En İyi Vpn Programları Nelerdir?

İnternette Vpn için oldukça farklı hizmetler bulunmaktadır. Ücretli hizmetlerin fiyatı 10 ile 20 TL arasında değişmektedir. Ücretsiz yazılımlar da mevcuttur ancak kullanıcı yorumlarından anladığımız kadarıyla ücretsiz uygulamalarda veri sınırı mevcuttur. Kota dolduktan sonra ya tamamen durmakta ya da kullanılamayacak kadar yavaşlamaktadır. Ücretli uygulamalar arasında en iyisi ExprssVPN’dir. 3 günlük ücretsiz sürüm mevcuttur ve 30 gün içerisinde sizlere para iadesi sunmaktadır. Hotspot Shield ise en iyi ücretsiz uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır. Ücretsiz olmasına rağmen en hızlı Vpn hizmetlerinden biridir. Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz TunnelBear ise sizlere aylık 500 mb sınır koyarak hizmet vermektedir. Deneyerek cihazınız ve sizler için en iyi olan uygulamaya kolaylıkla karar verebilirsiniz.